Drukuj
Kategoria: Różne

 

Kto czyta książki,
żyje podwójnie.
Umberto Eco

 

    Czytanie jest super! Poszerza horyzonty, rozwija wyobraźnię, wzbogaca intelekt, a przy tym stanowi pokarm dla duszy. Z czytaniem wiąże się nauka, poznawanie, ale także relaks i zabawa. Mając na względzie te i inne zalety czytania książek kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Grodziec Katarzyna Gromala rok w rok organizuje dla swoich najmłodszych czytelników akcję pn. „Cała Gmina czyta dzieciom”.
    W pierwszym spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy IIIb ze Szkoły Podstawowej w Grodźcu. Cykl zajęć mających na celu popularyzacje książki i czytelnictwa rozpoczęto od czytania „Mitów dla dzieci” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Lektura wprowadzająca młodych czytelników w świat starożytnej Grecji stała się jednocześnie podstawą do pogawędki o symbolach a także przyczynkiem pierwszych prac rysunkowych, powstałych na bazie przeczytanego tekstu.

ZDJECIE NR 1 male
    Wtorkowa przygoda z mitami dała początek kolejnym spotkaniom. Miały one miejsce już w czwartek. Z zaproszenia Biblioteki skorzystały tego dnia aż dwie klasy. Byli to uczniowie klas I i II SP w Grodźcu. Pierwszaki z uwagą wysłuchały historii niesfornych bliźniąt zawartych w książce „Bon czy ton... savoir-vivre dla dzieci”. Autor książki Grzegorz Kasdepke w zabawny sposób stara się w niej pokazać czytelnikowi, jak powinien zachowywać się człowiek dobrze wychowany. Przemycane pod płaszczykiem dowcipu zasady dobrego wychowania pozwoliły młodym słuchaczom szybko skonfrontować swoje postawy względem tych oczekiwanych a przy tym dobrze się bawić.

ZDJECIE NR 2 male

    Do zabawy z czytaniem przyłączyły się też dzieci z klasy drugiej szkoły podstawowej. Na kanwie przygód przesympatycznego „Mikołajka” w adaptacji Emmanuelle Lepetit młody czytelnik miał okazję przekonać się, że wiele dzieci boryka się ze strachem – czy to przed lekarzem, czy też potworem spod łóżka – i każde z nich musi na swój własny sposób nauczyć się sobie z nimi radzić. Doświadczenia bohatera książki pokazały jednocześnie, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują!”. Wystarczy tylko mieć odwagę się z nim zmierzyć. Tej odwagi uczy właśnie niesforny Mikołajek, który niczego się już nie boi.
Na zakończenie dzieci czekała słodka niespodzianka.

ZDJECIE NR 3 male

Kolejne spotkania już niebawem. Zapraszamy wszystkie dzieci z naszych szkół !