1 male

 

   3 grudnia to Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W tym roku do obchodów tego wspaniałego święta włączyła się również Nasza Gmina. Uroczystość odbyła się 29 listopada w Szkole Podstawowej w Grodźcu i została zorganizowana przez Wójta Gminy Grodziec, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodźcu oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

   Ideą spotkania było zintegrowanie naszego lokalnego społeczeństwa i przybliżenie problemów, z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne. Wysokie krawężniki, nieprzystosowane środki komunikacji, ciasne pomieszczenia, wąskie przejścia i brak podjazdów to tylko nieliczne z wielu codziennych utrudnień.

   Do wspólnych obchodów tego dnia zostały zaproszone osoby niepełnosprawne z terenu naszej gminy, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. To dla nich właśnie wystąpił Teatr Kanon z przedstawieniem „Na łące i polanie”. Dzieci z zainteresowaniem śledziły losy leśnych bohaterów i chętnie brały udział w występach.

   Następnie wszyscy wzięli udział w zabawie andrzejkowej i chętnie uczestniczyli w licznych zabawach i konkursach, m.in. w wyścigach rzędów, przechodzeniu pod tyczką, rzucaniu do celu. Osoby niepełnosprawne, dopingowane przez naszą medalistkę Olimpiad Specjalnych, dzielnie poradziły sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Magię wieczoru dopełniło zamykanie uczestników w bańkach mydlanych i wspólne wróżby.

Zarówno osoby niepełnosprawne jak i ich bliscy znaleźli chwilę wytchnienia przy wspólnej kawie i słodkościach. Otrzymali także pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

   Na spotkanie licznie przybyli także zaproszeni goście, m.in. dyrektorzy szkół z terenu Gminy Grodziec, kierownicy jednostek podległych i osoby na co dzień związane z pomaganiem osobom niepełnosprawnym. Swoją obecnością spotkanie uświetniła Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie Pani Elżbieta Sroczyńska, a także przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Koninie i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Koninie. Rodzice chętnie korzystali z porad tych instytucji.

   Wzruszającym momentem było wystąpienie przedstawicieli rodziców dzieci, którzy podziękowali organizatorom za przygotowanie uroczystości. 

   Spotkanie było okazją do refleksji i uwrażliwienia naszego społeczeństwa na problematykę niepełnosprawności oraz upowszechniania wśród niego zrozumienia, szacunku i tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych.

   Piątkowa uroczystość to wyjątkowy czas. Każdy z nas wyszedł z niej bogatszy nie tylko o nowe doświadczenia, ale naładowany ogromem pozytywnej energii, którą osoby z niepełnosprawnością potrafią dzielić się bezgranicznie.

   Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczne przybycie, za wspaniałą, wspólną zabawę. Liczymy, że nasze kolejne inicjatywy również będą cieszyć takim zainteresowaniem.

 

Organizatorzy