Melania Kapelusz

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MELANIĄ KAPELUSZ W BIBLIOTECE

"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów."
Kartezjusz


  W dniu 11 maja, w grodzieckiej bibliotece z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek, odbyło się spotkanie  ze znaną autorką książek dla najmłodszych, panią Melanią Kapelusz. W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas II i  III z terenu gminy Grodziec wraz z wychowawcami.
  Melania Kapelusz  ukończyła prawo i studia literacko-artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka współpracuje z popularnym magazynem dla dzieci „Świerszczyk”, w którym wraz z Bajetanem Hopsem publikuje zapiski z „Pamiętnika pewnego Świerszczyka”. Jest także autorką dwutomowego cyklu książek o przygodach rezolutnej Kingi oraz zbioru opowiadań o trzynastu maleńkich krasnoludkach pt. "Krasnoludki".

DSC01295

  Pani Melania rozpoczęła spotkanie od czytania fragmentów ze swoich pełnych humoru książek. Momentami przerywała czytanie, aby porozmawiać z dziećmi o tym  np. co to jest kompromis, pech, niespodzianka lub jak wyglądają krasnoludki. Autorka pokazała również egzemplarz czasopisma „Świerszczyk”. Opowiedziała o tym co się w nim znajduje. Następnie dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się tytułowemu bohaterowi popularnego magazynu dla dzieci – pluszowemu świerszczykowi i porozmawiać o pamiętniku Świerszczyka.
Całość spotkania przebiegła w sympatycznej atmosferze, dzieci bardzo polubiły autorkę. Zadawały wiele ciekawych pytań. Uczniowie zaakcentowali charakterystyczne nazwisko pani Melanii, zakładając różnorodne i kolorowe kapelusze. Pisarka nie ukrywała swojego zaskoczenia i pochwaliła za ciekawy pomysł.
Po spotkaniu  uczniowie mieli możliwość porozmawiania z autorką , zakupienia jej książek z dedykacjami oraz zdobycia autografów . Spotkanie z pisarką bardzo zainteresowało dzieci i zachęciło do lektury jej książek .
Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach zadania „Czytasz… wiesz”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa realizowanego przez Bibliotekę Publiczną  Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej.  

Opracowała – Katarzyna Gromala

 

MKiDN